Aby korzystanie z korepetycji miało w ogóle sens i przyniosło zamierzone efekty, należy dobrze przemyśleć wybór nauczyciela. Szukając korepetytora można znaleźć wiele ofert – ogłaszają się nauczyciele pracujący w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich, studenci, a nawet pracownicy uczelni wyższych. Czym się kierować wybierając korepetytora dla siebie lub dla swojego dziecka? Nie zawsze przecież najwyższa cena czy staż pracy świadczy o tym, że konkretny nauczyciel czy korepetytor okaże się najlepszym wyborem.

 

Student, nauczyciel, a może profesor?

Do niedawna największą grupę spośród udzielających korepetycji stanowili przede wszystkim nauczyciele. Dzisiaj coraz częściej można skorzystać z nauki ze studentami czy profesorami akademickimi, którzy również oferują swój czas i wiedzę. Wybierając ofertę, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek ucznia, który na korepetycje będzie uczęszczał. Najczęściej rodzice, którzy szukają korepetytora dla swój dziecka z pierwszych klas szkoły podstawowej, wybierają nauczyciela pracującego w szkole. Nie należy jednak odrzucać ofert studentów, którzy udzielają korków, ponieważ zajęcia z młodszą osobą, z innym podejście mogą się okazać dla dziecka ciekawsze i bardziej wartościowe. A ciekawość może przełożyć się najlepsze wyniki w nauce. Jeśli jako rodzic szukasz korepetytora dla ucznia gimnazjum, liceum czy technikum, warto pomyśleć o kimś, kto z jeden strony wzbudzi respekt, a z drugiej w jasny sposób przekaże wiedzę i wyjaśni zagadnienia. Tutaj wybór jest podobny, jak w przypadku dziecka ze szkoły podstawowej. Można zdecydować się na nauczyciela pracującego w szkole lub studenta, ale ostateczna decyzja powinna zależeć od preferencji ucznia. Jeśli jesteś studentem możesz zdecydować się na korepetycje udzielane przez pracowników naukowych uczelni wyższych, choć to wiąże się ze sporymi kosztami. Pamiętaj jednak, że niektórzy studenci są orłami w swojej dziedzinie i do tego mają dar pedagogiczny.

Cena i doświadczenie

W przypadku zwykłego zakupu w sklepie czy korzystania z usługi zwracamy szczególną uwagę na cenę i jakość. Podobnie jest w przypadku korepetycji, choć tutaj najważniejsze jest doświadczenie oraz cena za poprowadzenie lekcji. Jeśli szukamy kogoś, kto uczy w szkole czy jest profesorem akademickim, z pewnością jego doświadczenie będzie wyższe niż doświadczenie studenta. Z drugiej strony cena za udzielenie korepetycji przez nauczyciela czy pracownika naukowego uniwersytetu będzie zdecydowanie wyższa niż cena, którą ustali student za godzinę pracy z uczniem. Nie zawsze jednak uczniowie potrzebują właśnie doświadczenia i sztandarowego podejścia, podobnego do tego, które można spotkać na lekcji. Czasem nowatorskie podejście studenta do nauczania może okazać się strzałem w dziesiątkę, które pomoże uczniowi zrozumieć zagadnienia, których nie może przyswoić. Nie oznacza to, że tylko studenci są innowacyjni w sposobie udzielania korepetycji – można spotkać nauczycieli, którzy w inny sposób pomagają uczniowi rozwiązać zadanie czy nauczyć się słówek. Jako rodzic zastanów się, z jakiego powodu w czasie lekcji Twoje dziecko nie przyswaja wiedzy. Dopiero wtedy, kiedy ustalisz czego brakuje Twojemu dziecku w szkole, będziesz wiedział czego szukać.

Kontakt jest najważniejszy

Nawet najlepszy korepetytor nie wyjaśni uczniowi ważnych zagadnień, jeśli między nimi nie będzie porozumienia. Dlatego przed doświadczeniem i ceną najważniejszym czynnikiem, który decyduje o efektywności jest kontakt pomiędzy obiema strona. Jeśli dzięki korepetytorowi uczeń zrozumie zagadnienie, rozwiąże samodzielne zadanie albo będzie w stanie wyjaśnić jakieś zjawisko, to oznacza, że korepetytor odniósł wielki sukces. Nie powinno się oceniać pracy nauczyciela tylko po jednym spotkaniu z uczniem, ponieważ nie wszyscy od razu znajdują nić porozumienia. Warto obserwować nastawienie dziecka w ciągu kilku wspólnych lekcji.
Jako rodzic:

koniecznie zwróć uwagę na przygotowanie korepetytora do zajęć – jeśli nie przynosi żadnych materiałów, a pierwsze dziesięć minut zajmuje mu wybór tematu lub zadania do rozwiązania to nie jest najlepiej,
staraj się nie kontrolować przebiegu spotkania – pozwól korepetytorowi wykonywać swoją pracę w spokoju, a nie pod nadzorem, oceniaj nastawienie dziecka i efekty – po serii spotkań możesz zapytać, jak dziecko sobie radzi i co jeszcze można zrobić, aby lepiej radziło sobie z materiałem.

Dla ucznia, licealisty, studenta - komu korepetycje przydadzą się najbardziej?

Dzisiaj korepetycji udziela się na każdym etapie – od podstawówki do edukacji na uczelniach wyższej. Dodatkowe zajęcia nie są przeznaczone tylko dla tych, którym przyswojenie wiedzy czy zrozumienie tematu sprawia trudności. Dla niektórych uczniów to również sposób na poszerzenie horyzontów oraz naukę na poziomie wyższym niż mogą zaoferować szkolne lekcje. Komu korepetycje przydadzą się najbardziej – uczniom, licealistom czy studentom?

Dla ucznia

Rodzice uczniów ze szkoły podstawowej decydują się zapisać swoje dzieci na korepetycje już od pierwszych lat nauki. Dla niektórych motywacją są trudności dziecka w przyswojenia wiedzy, która może wynikać z dysleksji czy innych czynników. Dla niektórych dzieci przejście z przedszkola do szkoły to spory szok. Inne są nieśmiałe i lepiej pracują samodzielnie niż w większej grupie na lekcji. Nie należy zapominać, że korepetycje mogą stanowić zajęcia dodatkowe, które pomagają uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej poszerzyć horyzonty. Najczęściej rodzice wybierają naukę:

  • języka obcego, zajęcia z matematyki
  • korepetycje dotyczące zainteresowań ucznia.

Bardzo podobnie wygląda sprawa korepetycji dla uczniów gimnazjum, choć spora część osób korzysta z zajęć, które pomagają zrozumieć zagadnienia sprawiające trudność. Od kilku lat uczniów gimnazjum obowiązuje również przystąpienie do egzaminu z języka obcego, dlatego rośnie zainteresowanie korepetycjami z języka angielskiego i niemieckiego wśród tej grupy wiekowej.

Dla licealisty

Liceum czy technikum to trudniejszy materiał do przyswojenia, trudniejsze zadania, a przede wszystkim – więcej przedmiotów. Wśród uczniów szkół średnich można wyróżnić dwie grupy, które korzystają z korepetycji. Pierwsza grupa uczniów ma problemy z konkretnymi przedmiotami. Najczęściej są uczniowie klas humanistycznych i językowych, którzy mają trudności z matematyką, chemią czy fizyką. Zdarza się również tak, że uczniowie klas z rozszerzonymi przedmiotami ścisłymi uczęszczają na korepetycje z historii czy języka polskiego, aby swoją wiedzą i umiejętnościami zasłużyć na wyższą ocenę. Drugą grupą są uczniowie ostatnich klas szkół średnich, którzy przygotowują się do egzaminów maturalnych. Z korepetycji szczególnie korzystają osoby, które podchodzą osoby, które zdecydowały się podejść do matury na poziomie rozszerzonym.

Dla studenta

Studenci rzadko korzystają z korepetycji? Nie zawsze! Dotyczy to szczególnie osób, które zaczynają studiowanie kierunków, które nie do końca pasują do profilu klasy licealnej. Niektórzy uczniowie, którzy kończyli klasę biologiczno-chemiczną wybierają się na kierunki ekonomiczne, a absolwenci klas humanistycznych rejestrują się na ścisłe. Zdarza się to częściej niż mogłoby się wydawać, a tacy studenci często korzystają z korepetycji aby przyswoić umiejętności i wiedzę, której wykładowcy wymagają, a nie uczą. Na każdych studiach odbywają się również zajęcia z języka obcego. Studenci, którzy mają problem z nauką języka angielskiego czy niemieckiego również zapisują się na zajęcia korepetycyjne z tego przedmiotu, aby lepiej poradzić sobie na egzaminie końcowym. Studenci najczęściej korzystają z ofert korepetycji studentów właśnie ze względu na niższe cenę.