Korepetycje i podatki, czyli nierówna walka skarbówki z korepetytorami

W polskich szkołach zatrudnionych jest ponad 600 tys. nauczycieli. Nawet 60 proc. z nich może po godzinach swojej pracy udzielać korepetycji. Udział studentów w tej dochodowej branży (wartej ponad 7 mld złotych rocznie) jest prawdopodobnie jeszcze większy. Korepetytorów odprowadzających podatek dochodowy można jednak policzyć na palcach jednej ręki…

Jak skutecznie uczyć się języka obcego?

Przysiąść nad książką i słownikiem, czy oglądać, słuchać, mówić? Jaki jest najbardziej skuteczny sposób na naukę języka obcego? Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się rozmawiać w nowym języku? O tym rozmawialiśmy z Filipem Radej z Wydawnictwa Językowego Preston Publishing.

Zdającym na maturze język obcy może się przydać kilka porad, które przekazał nam Krzysztof, nauczyciel języka angielskiego. Co jeszcze możemy zrobić żeby lepiej opanować język. Bez języka obcego we współczesnym świecie trudno się poruszać. Szczególnie cenna jest znajomość języka angielskiego. Przeglądając portale z pracą, w większości ofert, obok obsługi komputera, wymagana jest umiejętność posługiwania się językiem obcym. Jeszcze kilkanaście lat temu nauka języka sprowadzała się do żmudnego powtarzania słówek i wielogodzinnego analizowania podręcznika.

MATURA. Z łaciny “maturus” znaczy dojrzały, dlatego przyjęło się nazywanie tego ważnego w życiu każdego ucznia wydarzenia mianem “egzaminu dojrzałości”. Jednym czas ten kojarzy się z kwitnącymi kasztanowcami i chodzeniem na kremówki, innym zaś z przyjaźniami trwającymi całe życie czy nieprzespanymi nocami i stresem o poranku. Co prawda to nie wykaz wyników z egzaminów maturalnych zaświadcza o wykształceniu średnim (lecz świadectwo ukończenia szkoły średniej), ale to właśnie procenty zdobyte na maturze są decydujące przy rekrutacji na studia wyższe (przynajmniej w większości przypadków). Dlatego wszyscy chcą wypaść jak najlepiej. I zadają sobie odwieczne pytanie - brać korepetycje czy przygotowywać sie do matury samodzielnie?

Zmniejszyło się zainteresowanie studiami humanistycznymi oraz społecznymi (pedagogika, prawo, psychologia, administracja), natomiast wzrosła liczba chętnych na studia takie jak: budownictwo, finanse i rachunkowość, inżynieria środowiska. Skąd ta zmiana? Powodem jest przede wszystkim zapotrzebowanie polskiego rynku na konkretnych pracowników. Jakich? Ile zarabiają absolwenci?

Aby korzystanie z korepetycji miało w ogóle sens i przyniosło zamierzone efekty, należy dobrze przemyśleć wybór nauczyciela. Szukając korepetytora można znaleźć wiele ofert – ogłaszają się nauczyciele pracujący w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich, studenci, a nawet pracownicy uczelni wyższych. Czym się kierować wybierając korepetytora dla siebie lub dla swojego dziecka? Nie zawsze przecież najwyższa cena czy staż pracy świadczy o tym, że konkretny nauczyciel czy korepetytor okaże się najlepszym wyborem.

Poniżej przedstawiamy Wam pięć rad, żeby inwestycja w korepetycje przyniosła korzystne rezultaty. Co jednak kryje się pod enigmatycznym sformułowaniem “korzystne rezultaty”? Trudno powiedzieć, motywacje do podjęcia dodatkowych zajęć są bowiem przeróżne. Czasem jest to chęć nadgonienia materiału w szkole i poprawienia ocen, kiedy indziej przygotowanie się do ważnego egzaminu, rozszerzenie zasobu wiedzy o nowe zagadnienia przydatne w perspektywie zbliżających się studiów czy przećwiczenie już zdobytych umiejętności, na przykład z językowych. Niemniej jednak, zaprezentowane przez nas rady są dość uniwersalne.

Badania przeprowadzone przez firmę Librus w końcówce roku 2012 wskazują, że ponad 70% dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w Polsce uczęszcza na korepetycje lub zajęcia dodatkowe. Ten sam sondaż donosi również, że inspiratorami takich aktywności są najczęściej… rodzice.